دسته‌ها
آموزش فارکس

اصطلاحات رایج در فارکس

اصطلاحات رایج در فارکس اندک ولی مهم هستند. از آنجا که این بازار سرمایه جهانی است ، چند اصطلاح انگلیسی آسان برای آن وضع شده.در اینجا به مهم ترین آن ها اشاره میکنیم و توضیحی مختصر و کافی برای آنها ارائه میکنیم.اصطلاحاتی نظیر:Spread ,pips,swap,market orders و pending orders و lots.

spread

اصطلاح کامل آن bid-ask spread می باشد. که به اختصار اِسپِرد تلفظ می شود. bid قیمتی است که فروشنده برای یک کالا یا سهم برای فروش اعلام میکند و ask قیمتی است که خریدار در همان لحظه برای خرید آن کالا یا سهم اعلام میکند. اختلاف این دو را spread می گویند.

PIP

pip  مخفف عبارت percentage in point یا درصد سود به صورت عددی رند می باشد. برای مثال در معامله جفت ارز EUR/USD (یورو به دلار) نرخ خرید 1.3 باشد ( هر یورو 1.3000 دلار باشد) سپس قیمت یورو رشد کند و به میزان 1.3010 برسد. از انجا که میزان عددی رشد بسیار کوچک می باشد برای گفتن راحت تر به می گویند نسبت تغییر قیمت 10 پیپ بوده است.یا برای معاملات طلا هر یک دلار تغییر را 10 پیپ در نظر میگیرند.

swap

سوآیپ نرخ بهره ای است که به معاملات شما تعلق میگیرد. بهره ای که شما باید به کارگزاری بپردازید. نرخ این بهره در پلتفرمی که در آن معامله میکنید قابل رویت است.

Market orders

order به معنای سفارش می باشد. مارکت اوردر ها سفارشات لحظه ای هستند که توسط معامله گر با توجه به نرخ فعلی کالا یا سهم به کارگزار داد می شود.

pending order

pending order به معنای سفارشات در حال انتظار می باشد. بدین معنا که فرد معامله گر با توجه تحلیل خود سفارشی برای زمان آینده در نظر میگیرد.برای مثال قیمت فعلی هر اونس طلا 1694 دلار آمریکاست.معامله گر به کارگزار سفارش pending میدهد که هر زمان قیمت به 1700 دلار رسید معامله ای باز کند و مقدار مشخص شده را به فروش برساند. انواع این دستورات می تواند sell limit , sell stop , buy limit,buy stop باشد.

buy stop:دستور خرید به قیمت بالا تر از قیمت فعلی بازار . (روند صعودی ادامه داری پیش بینی شده است)

buy limit: دستور خرید به زیر قیمت فعلی بازار.( روند نزولی پیش بینی شده است)

sell limit: دستور فروش بالا تر از قیمت فعلی بازار.(قیمت صعودی پیش بینی شده است.)

sell stop: دستور فروش زیر قیمت فعلی بازار ( روند نزولی ادامه داری پیش بینی شده است).

lots

هر لات یک پیمانه استاندارد برای مقداری از یک جفت ارز یا طلا یا هر کالا یا سهمی در بازار سرمایه فارکس می باشد. برای مثال هر 5000 واحد خرید از یک جفت ارز را یک لات نام گذاری می کنند.میزان هر لاتس ثابت نیست و می تواند سطوح کوچک بزرگ و متوسط داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *