دسته‌ها
forex

ضریب اهرمی در فارکس | لوريج چیست؟

اهرم چنانچه در کتاب درسي مدارس خوانده ايد وسيله اي است که با توجه به قابليت گرانشي اش مي تواند نيرويي چند برابر نيرويي که ما وارد مي کنيم به اشياء وارد کند. طبيعتا هر چه اهرم بلندتر باشد با وجود نيروي ثابت ما، به اشياء نيروي بيشتري وارد خواهد شد .
ضريب اهرمي در واقع نوعي وام گيري است و طبق تعريف، گرفتن مقداري وام براي سرمايه گذاري در بازار فارکس محسوب مي شود.
سرمايه گذار از اعتباري که کارگزار او از طريق واسطه ها و بروکرها حاصل کرده است استفاده مي کند تا بتواند ضمن سرمايه گذاري صحيح روند سود دهي خود را بهبود ببخشد. اين قابليت در فارکس باعث جلب نظر بسياري از مبتديان و حرفه اي ها شده
است و خيلي از سرمايه گذاران را به خود جذب کرده است .

آيا ضريب اهرمي يا لوريج اعتبار است؟

نه خير، ضريب اهرمي حداکثر مقدار معامله اي است که شما تصميم به انجام داريد که ميبايستي چند درصد آن را نزد کارگزار سپرده کنيد . براي آشنايي با نحوه عملکرد ضريب اهرمي در فارکس ابتدا آشنايي با چند مفهوم ضروري است که بدانيد و اشنا شويد:

پيپ در فارکس = پيپ کوچک ترين واحد نوسان قيمت است. بر حسب ميزان نوسان قيمت ارزها و نيز نوع ارزها مي توان مقدار پيپ را بدست آورد. معمولاً پيپ به رقم آخر اعشار نوسان ها ارجاع مي دهد و البته در واحدهاي پولي مختلف و در نرخ هاي برابري آن ها واحد اعشار متفاوت مي شود .

پيپ يک نسبت نوساني است و از اين رو معياري معتبر براي سنجش نرخ سود يا ضرر محسوب مي شود، چون واحد سود يا ضرر را نشان مي دهد. مهم ترين کارکرد پيپ در فارکس نشان دادن ميزان ريسک عمليات سرمايه گذاري براي کاربر است.

لات در فارکس =در بازار فارکس به هر 100 هزار دلار يک لات گفته مي شود. به عبارتي ديگر اگر براي مثال يک سرمايه گذار با سرمايه 200 هزار دلار وارد کار شود اصطلاحاً دو لات وارد بازار کرده است .

ضريب اهرمي در فارکس چگونه عمل مي کند؟

در توضيحي مي توان گفت ضريب اهرمي به يک سرمايه گذار همچون يک پشتوانه به او اجازه سرمايه گذاري بيشتر و طبیعتاً سود بهتر و بالاتر را مي دهد، اما از طرفي ديگر عکس اين مساله نيز صادق است و در صورتي که سرمايه گذاري زيان اور باشد، سرمايه گذار اصل پول خود را خيلي زودتر و سريع تر از دست خواهد داد.

حداکثر ضريب اهرمي در فارکس :
يکي از جذابيت هاي امروزي معامله در بازارهاي مالي استفاده از ضريب اهرمي مي باشد. ضريب اهرمي سرمايه بيشتري را براي معامله در اختيار معامله گر قرار مي دهد. هر چند که هر چه سرمايه بيشتري در اختيار داشته باشيد مي توانيد سود بيشتري را از بازار کسب کنيد، اما بايد توجه داشته باشيد که ضرر شما نيز در عين حال افزايش مي يابد. اما ضرر شما مي تواند تنها به اندازه سرمايه موجود شما افزايش يابد.

پس اگر معاملاتي انجام دهيد که مجموع ضرر آنها بخواهد از سرمايه موجود شما بيشتر شود، کارگزار تمامي معاملات شما را در ضرر بسته و کل سرمايه شما از بين خواهد رفت .

آيا ضريب اهرمي يا لوريج وام بانکي است؟

خير. ضريب اهرمي قابل برداشت نيست درصورتي که وام بانکي را ميتوان برداشت کرد .

 

آيا ضريب اهرمي براي همه معاملات يکسان است؟ يا در شرايط خاص تغيير مي کند؟

زماني که يک حساب با ضريب اهرمي افتتاح شود، تمامي معاملات نيز بر پايه همان ضريب انجام خواهد شد. هيچ تغييري در شرايط خاص نخواهيم داشت.

مزايا و معايب ضريب اهرمي در فارکس

معايب ضريب اهرمي :
ريسک بالاي از دست دادن سرمايه واقعي
سخت بودن بازگرداندن سرمايه زيان ديده
کاهش توان در سرمايه گذاري هاي بعدي

مزاياي ضريب اهرمي :
امکان ورودي سرمايه کمتر
شانس کسب سودهاي بالاتر
تضمين امنيت سرمايه در صورت لحاظ کردن الزامات و اقتضائات فارکس
بهبود کارايي و اثربخشي سرمايه واقعي
متقاعد کردن سرمايه گذار به سرمايه گذاري در فارکس و استفاده از مزاياي آن

 

چه کساني معمولا از ضريب اهرمي بالا (50 الي 500) براي شروع افتتاح حساب معاملاتي استفاده مي کنند؟

کساني که آگاهي و آشنايي با بازار فارکس ندارند .
کساني که سرمايه از آن خودشان نيست و با سرمايه ديگران معامله ميکنند .
کساني که ميخواهند يک شبه پولدار شوند .
کساني که به قصد تفريح وارد بازار مي شوند و بيشتر هيجان معاملات برايشان اهميت دارد تا سود آن کساني که ميخواهند از بازار فارکس انتقام بگيرند و يا جبران ضررهاي قبلي را بکنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *