دسته‌ها
آموزش فارکس

فارکس چیست؟

فارکس چیست؟ فارکس یا بازار تبادل پول های خارجی یک بازار غیر متمرکز است،این بدین معناست که این بازار تحت تسلط نهاد یا دولت خاصی نیست،که در این بازار افراد ارز های کشور های مختلف را خرید و فروش میکنند. برای مثال دو ارز دلار و یورو را به یک دیگر تبدیل میکنند. در معاملات یک جفت ارز نهایتا نرخ هر ارز در این بازار مشخص می شود. برای مثال در این لحظه نرخ یک یورو برابر با 1.21 دلار است که در این بازار تعیین می شود. این بازار از دهه هفتاد به منظور آزادی اقتصادی بیشتر بنیان نهاده شد و در مقابل نرخ گذاری دولتی قرار میگیرد.افراد حاضر فارکس بانک های بین المللی بزرگ و نهاد های مالی هستند که رابط بین تعداد زیادی از خریداران و فروشنده ها هستند که به صورت 24 ساعته در روز های هفته ( بجز آخر هفته ها; شنبه و یک شنبه) در حال معامله هستد .

فواید فارکس

فارکس با مشخص کردن نرخ تبدیل ارز های خارجی به هم می تواند به کسبو کار ها اجازه دهد تا با صادرات کالا یا واردات ارز خارجی دریافت کنند.برای مثال یک کسبو کار ایرانی با صادرات محصولی بجای دلار ، درهم امارات دریافت کند و با داشتن نرخ تبدیل روز آن را به ارز داخلی یا ارز خارجی دیگر تبدیل کند.همچنین با داشتن حجم معاملاتی زیاد و اطلاعات موجود می توان نرخ ارز ها را برای آینده پیشبینی نیز کرد.

ویژگی های فارکس

  • محدوده جغرافیایی خاصی ندارد.
  • حجم معاملات آن عظیم است. بزرگترین بازاری است که معاملات آن منجر به نقدینگی وسیعی می شود.
  • به صورت 24 ساعته باز است .( بجز آخر هفته ها)
  • معیار های گوناگونی دارد که می تواند ارز هارا نرخ گذاری کند.
  • قابلیت استفاده از اهرم را برای افزایش سود چند برابری دارد.

نحوه معامله در فارکس

برای شروع معامله در فارکس ابتدا باید در یک کارگزاری ثبت نام کرد تا ابزار معاملات را برای شما فراهم کند. کارگزاری های زیادی در دنیا وجود دارند که در پست هایی جداگانه به آن می پردازیم.معاملات بر بستر اینترنت می تواند انجام شوند.معمولا از برنامه Metatrader استفاده می شود که قابلیت های خوبی دارد و در ویندوز ، اندروید و آی اوس قابل اجراست. در اکثر کارگزاری ها در بازار فارکس علاوه بر جفت ارز ها می توانید، طلا ، نفت و سهام شرکت های بین المللی و… را نیز خرید و فروش کنید.

کسب درآمد از فارکس

کسب درآمد از فارکس رابطه مستقیم با میزان دانش شما از این بازار و نحوه تحلیل شما دارد. یکی از روش های رایج کسب درآمد نوسان گیری است.برای مثال طلا میزان نوسان بسیار زیادی در روز دارد که در صورت داشتن دانش تحلیل می توانید سود های کم ولی با تعداد زیاد در روز داشته باشید که در هفته چشم گیر خواهد بود. پس فرد می تواند با تحلیل خود وارد معامله شود و یا از سبد گردان ها استفاده کند و یا از سیگنال افراد کاربلد استفاده کند.

تحلیل و معامله

تحلیل ها معمولا یا تکنیکال (فنی) هستند یا فاندامنتال( بنیادین) ، در تحلیل تکنیکال از نمودار قیمت محصول و میزان حجم معاملات آن در گذشته استفاده می شود تا رفتار آن را در آینده پیش بینی کرد.این نوع تحلیل باعث به وجود آمدن نظمی در چارت ها نیز می شود ، چرا که اکثر افراد این روش استفاده میکنند.در کنار این نوع تحلیل ، تحلیل بنیادین تحلیلی است که فرد با بررسی اطلاعات مربوط به پیشینه یک محصول یا شرکت و پروژه های در دست اقدام و یا اخبار سیاسی و اقتصادی به نتیجه ای برای آینده قیمت محصول یا سهم می رسد.

سبدگردانی

سبدگردانی به این معناست که شما سرمایه خود را در اختیار افرادی در این بازار قرار میدهید و سود ثابت دریافت میکنید.بدیهی است که میزان سود با توجه نداشتن ریسک چشم گیر نخواهد بود.

استفاده از سیگنال ها

سیگنال همان توصیه هایی است که میتوان از شخص کاربلدی دریافت کرد که سال ها در بازار های سرمایه فعالیت داشتند.شما می توانید با گذاشتن هر نوع سفارشی که فرد سیگنال دهنده صادر میکند به سود یا ضرر برسید. برای اعتماد به سیگنال های فرد می توان به گزارش هفتگی آن مراجعه کرد یا معاملات صوری بدون گذاشتن وجه انجام داد تا دید آیا سیگنال های او به سود دهی منجر می شوند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *